3.7/530 Puan

1923 Edirne Doğumlu olan Sn. Dr. Cevdet TUNA, 9 çocuklu kalabalık bir ailenin 7’inci çocuğudur. Kardeşlerin toplamda 11 üniversite bitirdiği gerçeği, aileden gelen tahsil başarısı ve eğitim azminin en önemli göstergesidir. İlköğretim hayatına 1930 yılında Edirne Balıkpazarı ilkokulunda başlayan Cevdet TUNA, 1935 yılında başladığı İstanbul Haydarpaşa lisesinden 1941 senesinde mezun oldu. Eğitim hayatına 1941’de girdiği Almanya Goethe Tıp Fakültesi’nde devam eden TUNA, 1947 senesinde okulunu yüksek başarıyla bitirdi.

Yüksek öğreniminin ardından, içinde yanan memleket hasretiyle vakit kaybetmeden yurduna dönüş yaptı. Vatani görevine, aldığı tıp eğitimi ihtisası ile başladı. 1950 yılı sonuna kadar 3 yıl süren, Tabip Asteğmen rütbesiyle İstanbul Hadımköy birliğine bağlı olarak, tüm Trakya bölgesindeki tek askeri doktor unvanıyla bölge birliklerindeki hastalara şifa dağıttı.

Doktorluk mesleğindeki ilk profesyonel girişimi, 1952 yılında kurduğu TEGE İlaç Fabrikası’dır. Türkiye’deki ilk beş ilaç fabrikasından birisi olan TEGE, Dr. Cevdet TUNA’ nın Hayatındaki ilk önemli atılımdır. Ağrı kesici tablet, yanık merhemi, öksürük şurubu ve tableti gibi, ülkemizin ilk yerli ilaçlarını bu kuruluşta bizzat formülize etmiştir. Mesleğine olan aşk ile her geçen gün büyüyen şirketinde, her üretim aşamasında kendisi bizzat bulunurdu. Mesleki başarısını taçlandırdığı diğer atılımı ise ülkemizdeki ilk tahlil laboratuvarı kuruluşunda büyük bir rol üstlenmesidir.

1977 yılından 1995’ e kadar, Türkiye’de 13.500 eczanenin havan ilaç statüsündeki karışımları için kullanılacak, ham maddelerin ithalatını yaptı. Aynı dönemde yerli üretimle ilaç üreten birçok küçük ve orta büyüklükteki firmalara, mutemet hizmeti verdi. 1998 yılında TANALİZE firmasını kurarak, kozmetik dünyasına büyük bir giriş yaptı.

Dr. Cevdet Tuna

Farmasi, Dr. C. TUNA ve Eurofresh marka adıyla üretilen 2.000’den fazla çeşide sahip kozmetik üretiminin, halen onursal başkanıdır. Kurduğu dev kozmetik tesisi bugün, İstanbul Ömerli’deki yaklaşık 60 Bin metrekarelik alanda, günde 1000 ton kapasite ile üretim yapmaktadır. Hızla yatırımlarına devam eden Farmasi kozmetik, Lüleburgaz’da sahip olduğu 120 Bin metrekarelik alanı, 300 Bin metrekare hedefiyle büyüterek, Dr. Cevdet TUNA gelişim geleneğini sürdürmeyi amaçlar.  Farmasi’yi rakiplerinden ayıran en önemli özellik, ıslak mendil, çeşitli makyaj ürünleri ve kişisel bakım ihtiyaçları için plastik ambalaj, tüp dolum ve üretimi işlemlerini yapan beş farklı fabrikasının, tek bir entegre tesis içerisinde yer almasıdır. Üretimdeki entegrasyon ile hijyen, zaman tasarrufu ve maliyetlerde büyük tasarruflar sağlanmaktadır.

Bu kalitedeki işletme ve üretimi öngören, 66 yıl boyunca çok çalışmayı kendine ve çevresindekilere ilke olarak dikte etmiştir. Ayrıca insan kaynağının önemini benimsemiş ve kaliteli insan kaynağı yetiştirmenin en önemli yatırım olduğuna inanmıştır. Her konuda her zaman dürüstlük ve gerçekçilikle geçen ömründe, ailesine verdiği önem kadar, çalışanlarına da büyük değer vermiştir. Doğayı ve hayvanları seven yapısı sayesinde, büyük dostluklar ve hayranlar kazanmıştır. Günümüzde yerli ve tarihi ile özel Farmasi, hem kullanıcılarını memnun etmekte hem de tüm ülkenin gururu olmaktadır. Kurucu sahibinin Doktor unvanı ve kariyerindeki başarılarıyla birlikte, ilke edindiği insan sağlığına verilen önem gereği, Farmasi Kozmetik ürünleri, kimyasal içermeyen özel bir üretime sahiptir. Kuruluşu zamanında belki hayaldi ancak, bu gün “HELAL SERTİFİKA” ile üretim yapan Farmasi, TEGE ilaç Fabrikası ile başlayan yolculuğuna, Dr. Cevdet TUNA izinde devam etmektedir.

Tüm şirket tarafından saygıyla tereddütsüz olarak Onursal Başkan olarak kabul edilen ve başlattığı sağlıklı kozmetik üretimindeki başarısı adına, emekliliğinde bile çalışanlarını ziyaret ederek yol gösterici olan Doktor, 01 Mayıs 2017’de 94 yaşında vefat etmiştir. Vefatından önce Farmasi Kozmetik A.Ş. yönetiminin başına kendi ilmi ve yetkinliğiyle yetişmiş olan oğlu, Sn. Hakan TUNA geçmiştir.